Umów się na spotkanie

Projekt głównej sypialni z garderobą i łazienką

MASTER BEDROOM

Przystosowanie jednego pomieszczenia tak, by służyło do spania, mycia i ubierania się jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które sprawdza się w zabieganej codzienności. W ten sposób powstaje prywatna przestrzeń, która pozwala na to, by w jednym miejscu różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.

Czym jest główna sypialnia, zwana master bedroom? Za nieco tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się połączenie trzech pomieszczeń: sypialniłazienki garderoby. Taką formę sypialni można spotkać w nowoczesnych apartamentowcach w dużych miastach. Często zastanawiają się nad nią również osoby, które są na etapie projektowania domów jednorodzinnych czy mieszkań.

Zaprojektowanie master bedroom to coraz popularniejszy pomysł, do którego wdrożenia potrzeba jednak odpowiedniej ilości miejsca. Zespół przeznaczonych tylko dla gospodarzy pomieszczeń takich jak, łazienka i garderoba daje przede wszystkim niezależność gospodarzom domu. To ich świat, w którym nie muszą czekać w kolejce, aby się rano umyć ani przeszukiwać wspólnej dla wszystkich domowników szafy, żeby skompletować strój. Jest przestrzenią, która pozwala na zachowanie intymności, a jednocześnie pozwala usprawnić codzienne czynności, takie jak poranna toaleta.

Master bedroom”, czyli najważniejsza sypialnia w domuSypialnia w jasnej kolorystyce, ściana z betonu architektonicznego, białe skórzane łóżko

Jak duża powinna być główna sypialnia? Do tego celu wystarczy powierzchnia 24–35 mkw., którą urządza się wraz z aneksami. Plan głównej sypialni najlepiej przygotować wraz z projektantem. Jest to bowiem dość skomplikowany zespół pomieszczeń, a przy opracowywaniu jego aranżacji trzeba wziąć pod uwagę kilka uniwersalnych zasad. Dotyczą one przede wszystkim układu i wymiaru poszczególnych elementów układu. Łazienka i garderoba muszą być tak rozlokowane, aby dostęp do nich był komfortowy. Dzięki temu wystarczy tylko otworzyć drzwi do łazienki, aby „master bedroom” stał się pokojem kąpielowym lub do garderoby – by sypialnia przeistoczyła się w ubieralnię.

Zasady prawidłowego rozplanowania wnętrza z „master bedroom”

W apartamencie sypialnianym podstawowym wyposażeniem jest dwuosobowe łóżko, najczęściej mające 180 cm szerokości i 200 cm długości. Aby dostęp do niego był swobodny, po obu jego stronach powinna znaleźć się 70-centymetrowa przestrzeń. Oprócz tego trzeba w pomieszczeniu zaplanować miejsce na meble i uwzględnić szerokość skrzydeł drzwi (zazwyczaj 80 cm).

Jeśli chodzi o wielkość garderoby, to powinna w niej przypadać 1,5 m na osobę oraz 1 m na część wspólną. Oprócz tego dolicza się jeszcze szuflady do przechowywania rzeczy osobistych i bielizny. Jeśli jednak zamierzamy w niej jeszcze przechowywać buty, walizki i ubrania wierzchnie, metraż trzeba będzie zwiększyć. Z kolei minimalna wielkość łazienki z prysznicem powinna wynieść 2,5 mkw.

Strefy dzienna i nocna a wygodna komunikacja w domu

Ściana na przeciwko łóżka bez telewizora, gdzie główną ozdobą jest duży czarny strukturalny obraz

Idealny rozkład pomieszczeń w domu parterowym powinien opierać się na wydzieleniu strefy dziennej i nocnej oraz wygodnym układzie komunikacyjnym. W strefie dziennej, czyli tzw. otwartej, powinny znaleźć się kuchnia, jadalnia, salon i najlepiej jeszcze mała toaleta. Strefa nocna z kolei obejmuje sypialnie, łazienkę przeznaczoną dla domowników oraz garderobę. W tej przestrzeni wszyscy będą mogli zarówno odpoczywać, jak i pracować, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Tym samym miejsca prywatne poszczególnych mieszkańców domu są odseparowane od tych, w których można spędzać czas wspólnie z innymi.

Podczas projektowania układu pomieszczeń zarówno w małym, jak i w dużym domu parterowym warto więc pamiętać o powyższych zasadach. Wnętrza, które znajdują się w obszarze jednej części funkcjonalne, powinny być blisko siebie, a poszczególne strefy – wyraźnie oddzielone. Hol i korytarze tworzą z kolei domowe ścieżki do poszczególnych pomieszczeń i powinny mieć odpowiednią szerokość.

Biorąc pod uwagę panujący obecnie trend udostępniania coraz większej wspólnej przestrzeni domowej, taka prywatna strefa jak „master bedroom” jest bardzo pożądana. Zyskuje się w ten sposób możliwość swobodnego przemieszczania się pomiędzy pomieszczeniami, które ją tworzą: łazienką, sypialnią i garderobą.

Magdalena Rapiej

Komentarze są wyłączone

Zadzwoń